anasayfa / pencere danışmanlık /yazılarımız /Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog

"Çocuklarımız için..."  yazmaya başlarken | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Sevgili Dr. Süleyman Özyalçın benden böyle bir köşe hazırlamamı istediğinde, “benim bu dergide ne işim var? Ben çocuk eğitimi konusunda çalışıyorum.

+ devamı

"7 Çok Geç!" ve AÇEV | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Doğum anında bebeğin beyninde yüz milyar kadar sinir hücresinin olduğu biliniyor. Ancak bu kadar çok sinir hücresinin varlığı tek başına bir şey ifade etmiyor.

+ devamı

İyi Okur Yetiştirmek - 1 | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Ekim’de Tüyap Kitap Fuarı, Kasım’da Kitap Dünyası Fuarı, Sanal Fuar... Bu fuarlardan söz edilince kaçınılmaz olarak kitap aklımıza gelir.

+ devamı

İyi Okur Yetiştirmek - 2 | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Geçen sayıda “iyi okur yetiştirme”ye baştan başlayalım demiş ve çocuğu kitapla nasıl tanıştıracağımız, ona okurken nelere dikkat edeceğimiz gibi konular üzerinde durmuştuk.

+ devamı

Bir Pedagogun Tatil Anıları... | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Geçen sayıda ÖÖG(Özgül Öğrenme Güçlüğü) ile ilgili bir yazımız vardı bu köşede. Amacım da oldukça önemli olduğunu düşündüğüm bu konuya devam etmek, ÖÖG hakkında daha çok bilgi aktarmaktı ama ne yazık ki şezlong komşularım buna izin vermedi. ‘Şezlong komşularım’ sözünden tahmin edilebileceği gibi tatildeyim. Ne kadar mümkünse tabii...

+ devamı

ÖÖG Neden Çok Önemli? | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Geçen sayıda tatil anılarım ya da tatil kızgınlıklarımdan söz etmiştim bu sayfalarda, her güzel şeyde olduğu gibi tatil de, yaz da çabucak bitti. Hatta kızgınlığım bile belleğimde tatlı bir anıya dönüştü, hani neredeyse şezlong komşularımı özledim diyeceğim. Neyse geçen günlere sızlanmayı bırakıp bir önceki sayıya “Özel Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG)” konusuna dönelim ve bu çok önemli konuyu biraz daha irdeleyelim. Bu sefer konuyla ilgili kendi deneyimlerimi ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

+ devamı

Farklılıkları Kaybetmek... | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
İki farklı sözcük “ölen öldüren”, iki farklı durum “ölmek öldürmek” ve iki farklı insan “düşünen düşünmeyen”. Düşünen, farklı insanları öğüten bir çark işlemiş çağlar boyu. Hala da işlemeyi sürdürüyor. Farklı bir aklı, farklı bir sesi kaybetmek, değişimi, geleceği kaybetmek anlamına da gelir. Evet, kaybediyoruz... Onlar ölüyor... biz de kaybediyoruz.

+ devamı

Reklamın Reklamı | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Bir reklamı bu kadar çok seveceğim ve oturup onunla ilgili bir yazı yazacağım hiç aklıma gelmezdi. Ama aklıma gelmeyen başıma geldi. Genelde reklamları pek izlemem.

+ devamı

Bilgisayar Mı Zararlı, Kullanımı Mı? | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Genel olarak “bilgisayar bir bağımlılık mıdır?” en yaygın örnekle “madde bağımlılığı gibi bir şey midir; dolayısıyla bir hastalık mıdır, tedavisi gerekir mi, tedavisi var mıdır?..”

+ devamı

Kötümserlik, Ekrandaki Düşman, Çocuk Hekimleri, Öğretmenler | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Gazete de yayımlanan bir makale, hem içinde çok güzel bilgiler, öneriler var hem de bir okuyucusuna (bana) bir sürü farklı şeyler düşündürtüyor ve bir yazı yazdırtıyor. Üstelik bu sadece bildiğimiz. Kim bilir bilmediğimiz neler oldu? Teşekkürler Sayın Şükrü Hatun hem yazdığınız, hem yazdırttığınız hem de yazınızı burada paylaşmama izin verdiğiniz için.

+ devamı

Kekemelik Üzerine... | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Son zamanlarda “Bilmem ne kadar günde bu dertten kurtulun! Kekemeliğe kesin çözüm! Kekemelik tarihe karışıyor!” benzeri ifadelerle sıkça karşılaşmak bu konudaki bilgilerimi bir tazeleme gereksinimi doğurdu bende. Böyle olunca taze taze paylaşayım dedim. Hani yeni bir şeyler bulundu, ortalıkta sihirli değnekler var da benim mi haberim yok diye telaşlandım.

+ devamı

Gecikmiş Konuşma Üzerine - 1 | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Geçen sayıda “Kekemelik üzerine...” yazısıyla konuşma bozuklukları konusuna girmişken özellikle ilgi ve çalışma alanıma giren bu konudan uzaklaşamadım. Şimdi de oldukça sık karşılaştığımız hem çok etmenli hem de çocuğun gelişiminde çok şeyi etkileyen bir başka konuşma sorununu paylaşmak istedim sizlerle.

+ devamı

Gecikmiş Konuşma Üzerine - 2 | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Sevgili Süleyman köşesinden yazıma takılmış ama öte yandan da yazının tamamını okumadığını itiraf ediyor bu durumda tartışmak pek doğru değil. Sayın “Bilimsel editör”ümüz lütfen yazının tamamını okuyun sonra tartışalım. Yine aynı yazısında “anlamanın çözüme yetmediğine dikkatimizi çekmemiş” diyor Özyalçın. Evet haklı çözüme yetmeyebilir ama çözüme giden yolun ilk basamağı olduğu da bir gerçek. 4-5 yaşta 2800 sözcüğün anlaşılması konusu bizim ülkemiz koşullarına ne kadar uyuyor diye de sormuş. Bence çok uygun. Anlar bizim insanımız. Hem de çok daha fazlasını, ama konuşmaz...

+ devamı

Gecikmiş Konuşma Üzerine - 3 | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Televizyon dizilerini geçmek üzereyim. Üç sayıdır (kekemelik konusunu da sayarsak dört) konuşma konusunda konuşuyoruz. Söylenecek çok şey var bu konuda. Hem çok etmenli, hem çok şeyi etkileyen, hem de pek çok başka sorunla kesişen; aynı zamanda benim de anlatacak çok fazla sözüm olan bir alan. Ama bu sefer ne yapıp edip toparlayacağım konuyu, daha fazlasını öğrenmek isteyenler için öneriler de yazının sonunda. İyi konuşmalar...

+ devamı

Çocuğumuzu Korusak da mı Kollasak, Korumasak da mı Kollasak... | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Hep ben mi anlatacağım, bu sefer de biraz sorayım dedim. Belki birileri bana anlatır da ben de bu işlerin niye böyle olduğunu, çocuk yetiştirmenin neden bu kadar sarpa sardığını; neden çocuklarımızın bir kısmının bu kadar sorumsuz, sabırsız, bencil bireylere dönüştüğünü ya da dönüştürüldüğünü anlayabilirim…

+ devamı

Hep Anne? Hep Anne? Oysa Babalar da Var! | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
“İyi baba olmak doğuştan getirilen bir yetenek değildir. Öğrenilebilir. Babalık hakkında yazılmış kitaplar, eğitim programları iyi bir başlangıç noktası olabilir. Ama tıpkı çocuklarda olduğu gibi öğrenmenin en etkili yolu yaparak/yaşayarak öğrenme’dir.” (Baba Olmak, sayfa:111)

+ devamı

Davranışlarımızın Sonuçlarını Yaşayabilsek | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Disiplin, kural, suç, ceza, ödül, rüşvet çocuk eğitiminde doğru yanlış, gerekli gereksiz sıkça konuşulan ve çoğunlukla da birbirine karıştırılan pek yerli yerinde kullanılamayan kavramlar; biraz bunları anlatmak istedim bu yazıda ama yerim sadece bir kısmına yetti diğerleri bir başka yazıya.

+ devamı

Davranışlarımızın Sonuçlarını Yaşayabilsek-II | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Bu yazıda ödül konusuna yoğunlaşmak istiyorum. Nasıl motive oluruz? Biz motive olurken beynimizde neler olur? Ana baba davranışları beyindeki iletişimi nasıl etkiler? Motivasyonlu çocuklar yetiştirmek için nasıl davranmalıyız?

+ devamı

İşitsel işlemleme Bozukluğu (İİB) nedir? | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Duyduğumuz ince bir sesin başka bir şey değil de, bir kuşun ötüşü olduğunu nasıl anlarız? Çoğumuz iyi işitiriz ve bu nedenle de nasıl işittiğimiz üzerinde pek durmayız. İşitmenin dış, orta ve iç kulakta bir yığın karmaşık eylemle başladığını, bu eylemler sayesinde sesin beynimize ulaştığını, beynimizin bunu yorumladığını ve böylece kulağımıza gelenin ne sesi olduğunu anlayabildiğimizi pek düşünmeyiz.

+ devamı

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuğuma nasıl yardımcı olabilirim? - I* | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Çocuklarına yardım etmek isteyen anne babalar öncelikle DEHB olasılığını kabul ederek işe başlayabilirler. Çünkü bu olasılığı kabul etmek, aynı zamanda bu olasılığı sınamayı da kabul etmektir.

+ devamı

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuğuma nasıl yardımcı olabilirim? - 2 | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Hatırlarsanız önceki yazımızda DEHB’li çocuğumuzun özelliklerini tanımaya çalışmış ve ana babanın neler yapabileceği konusuna değinerek ayrıntıları bu yazıda ele almayı planlamıştık. Şimdi çocuğun içinde bulunduğu ortamı düzenleyerek işe başlayabiliriz.

+ devamı

Okula Gitmekten Kaçınma | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Yaz tatilinin çoğu gitti azı kaldı ya da okulların açılmasına az kaldı. Okullar açılıyor, yeni bir eğitim yılı başlıyor ve tabi bazı aileler için de birçok sorun geliyor. Özellikle okula yeni başlayanlar arasında gittikçe daha çok rastladığımız “okula gitmekten kaçınma” ilk akla gelen. Okuma yazmayı söküp sökememe, okul kurallarına uyum sağlayıp sağlayamama, ödev yapma sorunları.... Liste uzar gider. Belki de, birkaç sayıyı bunlara ayırmak gerek... Şimdilik zaman sırasına göre düşünüp “okula gitmekten kaçınma” konusuyla başlayalım.

+ devamı

Zihin Karışıklığı ve Zihin Karıştırıcılar:Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Çok yoğun olduğum bir dönemin çok yorucu geçmiş bir akşamı geç vakitlere doğru… Sonunda çalışma odamın rahat koltuğuna kendimi bırakmanın dayanılmaz hafifliği içindeyim.

+ devamı

Farklı Öğrenme Ve Düşünme Modelleri | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Geleneksel eğitim sisteminde öğretmen, tüm öğrencilere aynı sistem içinde yaklaşır. Bazı öğrenciler başarılı, bazıları başarısız olduğunda da bu durum daha çok öğrencinin çalışıp çalışmaması, dikkat edip etmemesi gibi nedenlerle açıklanmaya çalışılır.

+ devamı

Farklı Çocuklar ve Okul | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Giderek kalabalıklaşan okullar, eğitim-öğretim ortamının hızı, hızlı yarış, sabırsızlaşan insanlar, kaybolan destek sistemleri… bazı çocuklarımızın işlerini zorlaştırıyor. Geliştikçe daha iyi halledebilmemiz gerekirken sanki daha da zorlaşıyor farklı olanın durumu. Gerçekten gelişiyor muyuz acaba yoksa bu da mı sanal?

+ devamı

Cumhuriyet Kitap Dr. Pedagog Yeşim Kesgül Sercan Söyleşisi | Dr. Yeşim Kesgül Sercan, Pedagog
Pencere-sey ne zaman kuruldu? Pencere-sey, 2001'de kuruldu ama kökü on yıl öncesine dayanan bir yapı.

+ devamı

 

Copyright © 2014 | pencere-sey®