anasayfa / pencere-sey / yazarlar / Seza Kutlar Aksoy
Seza Kutlar Aksoy

Gaziantep’te doğdu. İstanbul Kız Lisesini bitirdi. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne bir süre devam etti. Evlidir ve iki çocuğu vardır. 1980’den beri çocuklar için roman ve öyküler yazmakta olan Seza Kutlar Aksoy, “Dünya Kendi Etrafında Döner”, “Mutluluk Ülkesi” ve “Dost Uçurtma” öyküleri ile 1990’da Sıtkı Dost Çocuk Öyküleri Yarışması’nda mansiyon aldı. “Büyülü Bahçe” öykü kitabı 1992’de Kırmızı fare Öykü Yarışması’nda büyük ödülü kazandı. 2010 yılında “Başodanın Gizemi” adlı eseriyle TMMOB yarşmasında birincilik ödülü kazandı.

Yazarın bir öyküsünden oyunlaştırılan “Mavi Kuş”, 1996 yılında Tiyatrom grubu tarafından sahnelendi. “Memo’nun Serüvenleri” adlı öyküsü 2000’de TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu, Arkası Yarın programında on bölüm olarak yayımlandı. TYS ve Uluslararası PEN (A World Association of Writers) üyesidir. ÇYD (Çocuk yayınları Derneği) yönetim kurulundadır. Bir sivil toplum kuruluşunda üç yıl Çocuk Kulübü Eğitim sorumlusu olarak çalışmıştır. Aylık sanat dergisi Virgül’de çocuk kitapları tanıtımı yapmıştır.Yazarın Yapıtları:


Okul Öncesi
Uyku Ağacı (1996) / Kök yay.
Nil Soru Soruyor (1998) / Mavibulut yay.
Noktacık (2007) / Tudem yay.
Yolculuk (2009) / Tudem yay.

Okul Çağı
Arsa (Roman, 1981) / Oda yay
Büyülü Bahçe (Öyküler, 1993) / pencere-sey
Küçük Prenses ve Kardelen (Masallar, 1995) / pencere-sey
Tomurcuk ve Pembe Kedi (Roman, 1996) / Morpa yay
Tomurcuk ve Pembe Kedi Altın Peşinde (Roman, 1999) / Özyürek yay
Güneşe Köprü (Öyküler, 2000) / Morpa yay
Akıllı Anka (Roman, 2001) / pencere-sey
Nun Gelince... (Roman, 2002) / pencere-sey 
Güvercin'in Saati (Roman, 2002) / pencere-sey
Şişko Patates (Roman, 2006) / Toroslu Yay
Başodanın Gizemi (Roman, 2010) / Ankara, TMMOB yay.
Şeker Kız ve Büyülü Elma (Roman, 2010) / Can Çocuk yay.
Düşler Tramvayı (2011) / Tudem yay.

Gençlik çağı
Aşk Kalır (Roman) / Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı Yayını


yazarın yayınevimizdeki kitapları

akıllı anka | peg - baskısı tükenenler
Yabancı bir ülkede, başka uluslardan kişilerle birlikte olmanın getirdiği güçlüklerin yanı sıra kattığı çeşitlilik ve zenginliği gözümüzde canlandıran, çabayla kendini geliştirme ve yenilemenin öykülendiği bir çocuk romanı.

+ İncele

güvercin'in saati | peg - baskısı tükenenler
Çocukluğun coşkulu enerjisiyle soru sormayı, gerçeğe uygun yanıt aramayı, düşünmeyi, akıl yürütmeyi, Güvercin adlı bir kız çocuğunun yaşam olayları içinde anlatan fantastik bir çocuk romanı ve “Oku, düşün, tartış, üret” bölümü.

+ İncele

küçük prenses ve kardelen | peg - baskısı tükenenler
Gerçeğin masalları, masalların gerçekçilerinin yer aldığı, yaşamın zorlukları karşısında yılmadan uğraşmak, çabalamak gerektiği, aydınlığın emekle kazanılacağı anlatan, çocuklarımızın keyifle okuyacağı bir kitap.

+ İncele

nun gelince | peg - baskısı tükenenler
Bencillikten uzaklaşmayı, çevreyi bozan tutum ve davranışlarımızı değiştirmeyi, coşku, sevinç, başarı duygusunu, yardımlaşmayı ve bunların getirdiği mutluluğu anlatan fantastik bir çocuk romanı ve bunlarla ilgili çalışma sayfaları.

+ İncele

büyülü bahçe | peg - baskısı tükenenler
Kırmızı Fare Çocuk Öyküleri Yarışması’nda büyük ödül, Sıtkı Dost Öykü Yarışması’nda da üç mansiyon kazanmış bir öykü kitabı. Gerçeği görmenin, göstermenin bin bir yolu var... Biri de öyküler... Öyküler bize yaşamı kendi akışı içinde anlatır.

+ İncele


 

Copyright © 2014 | pencere-sey®